Nawozy fosforowe dolistne
Fosfor to obok azotu i potasu kluczowy składnik pokarmowy niezbędny roślinie do rozwoju. Dlatego oprócz nawożenia doglebowego warto również stosować nawóz fosforowy dolistny, aby zapewnić roślinie prawidłowy rozwój. Fosfor dolistny pozwoli zapobiec i skorygować niedobory fosforu w roślinie.
Fosfor w rozwoju rośliny
Rola fosforu w rozwój roślin jest bardzo duża już od samego początku wzrostu, gdyż w początkowej fazie jest on niezbędny do prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego, a co za tym prawidłowego pobierania składników pokarmowych z gleby. Fosfor bierze udział w tworzeniu kwasów nukleinowych DNA i RNA, których wiązania połączone są wiązaniami fosforu. Fosfor bierze także udział w wielu procesach biochemicznych (ATP, fotosynteza), co przekłada się na zdrowotność i kondycję roślin. Warto również uwzględnić rolę okresie okołokwitnieniowym, poprzez formowanie kwiatów, prawidłowe kwitnienie, żyzność pyłku oraz rozwój nasion i owoców.
Fosfor dolistny dostępny jest w wielu preparatach. Nawozy z fosforem mogą być komponowane w różnym składzie procentowym. Odżywka fosforowa to taka, której zawartość fosforu przewyższa procentowy udział w porównaniu do pierwiastków jej towarzyszących. Nawozy z fosforem do nawożenia dolistnego mogą być w formie proszku lub płynnej. Nawóz fosforowy dolistny aplikujemy we wczesnej fazie rozwoju rośliny mając na uwadze zapewnienie prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego. W przypadku nawożenia dolistnego fosforem zbóż zabieg ten można przeprowadzić w fazie krzewienia, a odżywka fosforowa do marchwi powinna być stosowana od fazy 6-8 liści. Warto również wspomnieć o tym iż nawóz fosforowy dolistny należy stosować w okresie kwitnienia np. ogórków, pomidorów, rzepaku, malin w celu zapewnienia wytworzenia większej ilości kwiatów oraz zapewnienia prawidłowego procesu kwitnienia. Odżywka fosforowa dolistna zawierać może także mikroelementy, które mogą być aplikowane jednocześnie. Nawozy fosforowe dolistne tak skomponowane i dostępne w naszej ofercie to na przykład Nutricomplex Blue 13-40-13, Palntafol 10-54-10 oraz GroGreen 12-42-12.
Należy pamiętać, że pobieranie fosforu z gleby utrudnione jest z kilu powodów. Jednym z nich jest występowanie niskich temperatur podczas których roślina ma ograniczone możliwość do pobierania tego makroskładnika. W takich warunkach fosfor oprysk należy przeprowadzić w celu uzupełnienia niedoborów tego pierwiastka.
Dobór i dawkowanie nawozu fosforowego
Wybierając nawóz fosforowy dolistny należy kierować się przede wszystkim jakością produktów, gdyż nawozy z fosforem gorszej jakości mogą powodować zapychanie filtrów i dysz opryskiwacza. Produkty takie jak Nutricomplex 13-40-13 mają bardzo dobrą rozpuszczalność i nie stwarzają wyżej wymienionych problemów, przez co zabieg nawożenia dolistnego, w skład którego wchodzi odżywka fosforowa przebiegnie bez zakłóceń.
Planując zabieg odżywka fosforowa należy ustalić dawkę, uwzględniając skład procentowy jaką ma wybrana przez nas odżywka fosforowa. Zazwyczaj etykiety produktów zakładają dawki od 2-5kg/ha. (1-2kg P2O5/ha/zabieg). Czasem jednak warto wziąć pod także warunki pogodowe i zastosować fosfor oprysk w dwóch niższych dawkach niż jednej maksymalnej, np. nawóz fosforowy dolistny zaaplikować w dawce 2x2,5 kg/ha, zamiast jednej dawki nawozu fosforowego 5kg/ha.
W celu zaoszczędzenia czasu i kosztów producenci często tworzą mieszaniny kilku produktów w beczce opryskiwacza. Polecane przez nas nawozy mają bardzo dobrą mieszalność z wieloma produktami. Jednak warto zwrócić uwagę na tabelę mieszania przed przygotowaniem cieczy roboczej. Uwzględnić należy także, że w przypadku wykonania mieszaniny w skład której będzie wchodzić nawóz fosforowy dolistny oraz zostanie dołożony Bor (odżywka z borem) może dochodzić do powstania kryształków w zbiorniku, a co za tym idzie mogą one powodować zapychanie się aparatury opryskiwacza i skuteczności przeprowadzanego zabiegu.