Pestycyd jest to preparat, który zapobiega, niszczy lub steruje szkodliwy organizm ( „szkodników”), albo choroby lub ochronę roślin lub produktów roślinnych podczas produkcji, magazynowania i transportu.Termin ten obejmuje między innymi: herbicydy, fungicydy, insektycydy, akarycydy, nicieniobójstwa, mięczaki, rodentycydy, regulatory wzrostu, repelenty, rodentycydy i biocydy.
Środki ochrony roślin to „pestycydy”, które chronią uprawy, pożądane lub przydatne rośliny.Są one stosowane przede wszystkim w sektorze rolnym, ale także w leśnictwie, ogrodnictwie, na terenach rekreacyjnych i przydomowych ogrodach.Zawierają co najmniej jedną substancję czynną i pełnią jedną z następujących funkcji:
-chronić rośliny lub produkty roślinne przed szkodnikami / chorobami przed lub po zbiorach
-wpływają na procesy życiowe roślin (takie jak substancje wpływające na ich wzrost, z wyłączeniem składników odżywczych)
-konserwowanie produków roślinnych
-niszczenie lub zapobieganie wzrostu niepożądanych roślin lub części roślin
Mogą również zawierać inne składniki, w tym sejfnery i synergetyki.
Kraje UE zatwierdzają środki ochrony roślin na swoim terytorium i zapewniają zgodność z przepisami UE.
Substancją czynną środków ochrony roślin jest każda substancja chemiczna, ekstrakt roślinny, feromon lub mikroorganizm (w tym wirusy), która działa przeciwko „szkodnikom” lub na rośliny, części roślin lub produkty roślinne.
Zanim substancja czynna będzie mogła być stosowana w środku ochrony roślin w UE, musi zostać zatwierdzona przez Komisję Europejską.
Substancje podlegają intensywnej ocenie i wzajemnej weryfikacji przez państwa członkowskie i Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, zanim decyzja będzie mogła zostać zatwierdzona.
Termin „pestycyd” jest często używany zamiennie z „ środkiem ochrony roślin” , jednak pestycyd jest szerszym terminem, który obejmuje również zastosowania inne niż rośliny / uprawy, na przykład biocydy.
Środki ochrony roślin chronią rośliny lub produkty roślinne przed szkodliwymi organizmami lub chorobami. Można je również wykorzystać do regulacji wzrostu rośliny. Środki ochrony roślin są podzielone na różne grupy według ich pożądanego efektu:
Herbicydy: stosowane do zwalczania chwastów
Insektycydy: stosowane do zwalczania owadów
Fungicydy: Środki grzybobójcze to pestycydy, które zabijają lub zapobiegają rozwojowi grzybów i ich zarodników. Można je stosować do zwalczania grzybów uszkadzających rośliny , w tym rdzy, pleśni i zaraza. Środki grzybobójcze działają na wiele sposobów, ale większość z nich uszkadza błony komórkowe grzybów lub zakłócają wytwarzanie energii w komórkach grzybowych.
Moluskocydy: stosowane do zwalczania ślimaków
Środki roztoczobójcze: stosowane do zwalczania roztoczy
Rodentycydy: stosowane do zwalczania szkodliwych gryzoni
Regulatory wzrostu: stosowane do kontrolowania procesów biologicznych
Środki ochrony roślin muszą być dopuszczone we wszystkich państwach członkowskich UE, w których są przeznaczone do stosowania. Substancja czynna stosowana w produkcie musi być dopuszczona w UE . Substancje czynne stosowane w środkach ochrony roślin są wspólnie oceniane i zatwierdzane w UE.Zatwierdzenie środków ochrony roślin reguluje rozporządzenie UE w sprawie wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin (rozporządzenie w sprawie środków ochrony roślin). Celem polskiej ustawy o środkach ochrony roślin jest zapewnienie odpowiedniego i zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin. Ustawa wdraża na szczeblu krajowym dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającą ramy wspólnotowego działania na rzecz zrównoważonego stosowania pestycydów.