Nawozy dolistne są szeroko stosowane w rolnictwie. Pozwalają na szybkie uzupełnienie niedoborów w roślinie oraz dostarczyć składniki pokarmowe we wrażliwych fazach rozwojowych ograniczając straty w plonie i jego jakości. Nawożenie dolistne na stałe wpisało się w programy ochrony roślin.
Nawozy dolistne czas wchłaniania
Nawożenie dolistne aby było skuteczne powinno być stosowane w odpowiednich warunkach pogodowych. Zarówno stosowanie w wysokich temperaturach ogranicza wchłanianie substancji do rośliny, jak i wystąpienie opadów po zabiegu. Ze względu na prace jakie są prowadzone w gospodarstwie nie zawsze udaje się trafić na właściwe warunki pogodowe. Nawozy dolistne potrzebują zazwyczaj od 2-4 godzin aby zostały wchłonięte do roślin. Dlatego najlepiej zabieg nawożenia dolistnego wykonać należy wieczorem, a także 3-4 godziny przed spodziewanymi opadami.
Odżywki dolistne na rynku mają różne składy, od których zależy cena produktu. Pod uwagę wziąć należy także dawki produktu na hektar jakie zaleca producent. Biorąc pod uwagę te dwa parametry może oszacować koszt zabiegu nawozem dolistnym. Nawozy dolistne cena uzależniona jest również od wielkości opakowania. Zazwyczaj opakowanie większe będą miały niższą cenę w przeliczeniu na 1kg produktu. Ekologiczne nawozy dolistne mogą mieć trochę inna cenę od tradycyjnych.
Nawozy dolistne opinie
Odżywki dolistne są przeznaczone dla wielu upraw. Nawozy dolistne na zboża jak i nawozy dolistne na warzywa są oferowane na rynku przez wiele firm. Są produkty o wysokiej jakości jak i trochę gorsze. Czasami opinie rolników o nawozach dolistnych są negatywne między innymi dlatego że trafili oni na słaby jakościowo produkt, który powodował zapychanie się dysz opryskiwacza. Gdy jednak stosowane są sprawdzone nawozy dolistne opinia rolników są pozytywne na temat stosowania nawozów dolistnych.
Nawozy dolistne są szeroko dostępne w sprzedaży, a firm je produkujących jest również bardzo dużo. Każdy z rolników, ogrodników, sadowników ma swojego sprawdzonego producenta i stosuje jego produkty w swoim gospodarstwie. Próbują także czasami porównywać jednocześnie na niewielkiej powierzchni nawozy różnych producentów, aby wybrać producenta z produktami o bardzo dobrej jakości zarówno podczas przygotowywania cieczy roboczej jak i ich efektów na roślinie. Z naszej obserwacji i wielu badań polecamy nawozy dolistne firmy Rovensa oraz Valagro.
Nawozy dolistne sklep online www.floimex.info.pl oferuje preparaty wyżej wymienionych producentów.
Odżywki dolistne jak sama nazwa wskazuje pobierane są przez liście. Wystąpienie opadów deszczu po zabiegu ogranicza skuteczność ich działania. Planując zabieg nawożenia dolistnego należy zapoznać się z etykietą nawozu dolistnego, w której podane są informacje na temat okresu jaki musi upłynąć od momentu wykonania zabiegu nawożenia dolistnego do wystąpienia opadów deszczu. Przeważnie okres ten wynosi od 2-4 godzin. Czasami bywa również tak, że wystąpienie opadów może wspomóc działanie produktu. Mamy tu na myśli produkty z zawartością kwasów humusowych, które najlepsze efekty stosowania obserwuje się po wykonaniu zabiegu na wilgotną glebę lub przed spodziewanymi opadami. Przykładem takiego produktu może być Turbo Root. Częściowo zostanie on pobrany przez liście rośliny, a część przez korzenie i włośniki w warunkach wilgotnej gleby.
Stosowanie nawozów dolistnych wiąże się z oczekiwanymi efektami jakie chcemy uzyskać. Zazwyczaj pierwszy efekty widać po wyglądzie roślin po kilku dniach od wykonania zabiegu. Prawidłowo wykonany zabieg dobrymi nawozami dolistnymi poprawia kondycję roślin. W latach o niekorzystnych warunkach pogodowych efekt stosowania nawozów dolistnych będzie większy, w porównaniu do roku z optymalnymi warunkami pogodowymi.
Dla przykładu można podać pomidory. Stosując nawóz dolistny do pomidorów zawierający wapń możemy w dużym stopniu ograniczyć występowanie suchej zgnilizny na owocach.
Stosując nawożenie dolistne musimy robić to świadomie i pamiętać o podstawowych zasadach:
• Nawozy dolistne stosować należy w oparciu o etykietę produktu i zalecane dawki.
• Warto również pamiętać o mieszaniu produktów ze sobą. W jednym zabiegu nie należy stosować łącznie produktów zawierających wapń i potas, a także należy uważać przy mieszaniu nawozów fosforowych z borem.
• Należy także pamiętać iż ważna jest temperatura stosowania. Nie należy stosować w temp. powyżej 26oC.
• Należy także dobierać tak składniki pokarmowe aby były one w dobrane do odpowiedniej fazy rozwojowej rośliny
• Szczególną uwagę przykładać należy do mieszania nawozów dolistnych i biostymulatorów z produktami miedziowymi
Stosując nawozy dolistne wielu rolników zastanawia się kiedy wykonać zabieg. Rano czy wieczorem? Natężenie prac w gospodarstwie nie zawsze pozwala na uchwycenie najlepszych warunków pogodowych i pory dnia na zabieg. Przy stosowaniu nawozów dolistnych w połączeniu z aminokwasami zdecydowanie lepsze będzie wykonanie zabiegu w porze wieczornej.
Często zadawane jest pytanie na temat szkodliwości nawozów dolistnych. Jeśli stosowane są w optymalnych dawkach i z zachowaniem dobrej praktyki rolniczej nie ma wykazanej szkodliwości nawozów dolistnych. Aczkolwiek nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie.