Nawożenie dolistne mocznikiem kiedy je stosować i jakich dawek używać?

Zajmując się uprawą warzyw, owoców lub upraw rolniczych układamy
programy nawożenia w celu zapewnienia roślinom odpowiedniej ilości
składników pokarmowych do optymalnego wzrostu. Najważniejszym
pierwiastkiem w roślinie jest azot. Jest podstawowym składnikiem do
budowy aminokwasów, z których powstają białka. Wchodzi także w
skład chlorofilu i witamin. Jest on najważniejszym pierwiastkiem
plonotwórczym. Dokarmianie dolistne mocznikiem jest formą
uzupełnienia potrzeb roślin w trakcie okresu wegetacji. Mocznik
poprzez swoje zastosowanie przedsiewne, pogłówne i uniwersalne
nazywany jest nawozem uniwersalnym. Często zastanawiamy się ile
mocznika na hektar dolistnie należy zastosować, aby uzupełnić
niedobory azotu w roślinie tak żeby nie zaszkodzić roślinie
uprawnej. W tym artykule poruszymy temat jak stosować mocznik
dolistnie w różnych uprawach.

Kiedy stosować mocznik dolistnie?

Mocznik jako nawóz dolistny stosowany jest przez znaczną część producentów. Zawiera on w sowim składzie 46% azotu w formie amidowej, która bardzo dobrze jest absorbowane przez liście. Nawożenie dolistne mocznikiem można stosować w większości uprawianych roślin. Mocznik dolistnie w szybki sposób pozwala na uzupełnienie potrzeb pokarmowych roślin w azot. Nawożenie dolistne mocznikiem w warzywach i innych uprawach poprawia także właściwości przygotowanej do oprysku cieczy roboczej, przez co roślina jest w stanie lepiej wykorzystać podane jej składniki pokarmowe i środki ochrony roślin. Nawożenie dolistne mocznikiem może być z powodzeniem dołączone do fungicydów, insektycydów i innych nawozów dolistnych.
Mocznik dolistnie aplikować można w uprawach w różnych fazach rozwojowych. Należy pamiętać jednak o tym że zbyt duże stężenie mocznika podane dolistnie może mieć negatywny wpływ na roślinę i powodować oparzenia. Dokarmianie dolistne mocznikiem powinno być przeprowadzone w okresie wegetatywnego wzrostu rośliny, a dawka moczniku dolistnie powinna być dobrana odpowiednio do stanu rozwojowego rośliny. Należy unikać podawania mocznika w okresie kwitnienia roślin. Przeprowadzanie zabiegu dokarmiania dolistne warzyw i innych upraw podobnie jak inne zabiegi ochrony roślin nie powinny być przeprowadzane w okresie wysokich temperatur.
Nawożąc rośliny dolistnie mocznikiem, bardzo ważnym jest by stężenie roztworu było dostosowane do gatunku, potrzeb pokarmowych rośliny, jak również do jej fazy rozwojowej. Najbardziej efektywne dolistne nawożenie mocznikiem jest w fazach największego zapotrzebowania roślin na składniki pokarmowe. Takie nawożenie ma szczególne znaczenie w okresie posuchy, wówczas gdy występuje ograniczone pobierania składników pokarmowych z gleby.

Ile mocznika dolistnie?

Planując przeprowadzenie zabiegu ochrony roślin zastanawiamy się nad dodaniem do zabiegu dokarmiania dolistnego mocznikiem. Azot ze względu na pełnienie ważnej roli dla rośliny, o której wspominaliśmy. Mocznik jako nawóz dolistny jest najszybszą formą dostarczenia substancji potrzebnej do procesu przemian fizjologicznych w roślinie. Nawożenie dolistne mocznikiem przyniesie duże korzyści pod warunkiem zastosowania odpowiedniego stężenia. Dokarmianie dolistne mocznikiem nie jest jednakowe dla wszystkich upraw. Dawki nawożenia dolistnego mocznikiem nawet w obrębie jednego gatunku mogą się różnić w zależności od fazy rozwojowej, w której jest roślina. Poniżej podajemy ile mocznika dolistnie na pszenicę oraz innych gatunków roślin uprawnych należy zastosować do optymalnego wzrostu.

W jakich uprawach stosować mocznik dolistnie?

Dolistne stosowanie mocznika można stosować w wielu uprawach. Najlepsze efekty wykazuje dokarmianie dolistne mocznikiem zbóż. Dobranie odpowiedniego stężenia mocznika do fazy rozwojowej zbóż przyczynia się do wyraźnego poprawienia kondycji roślin.
Nawożenie dolistne mocznikiem w pszenicy ozimej i jarej, jęczmieniu ozimym i jarym, owsie oraz życie oraz pszenżycie podawać możemy w kilku stężeniach, które zależą od fazy rozwojowej, w której jest roślina. W fazie krzewienia mocznik dolistnie w zbożach powinien mieć stężenie 18-20 % (tj. 18-20 kg/100 litrów wody). W początkowej fazie strzelania w źdźbło stężenie mocznika powinno wynosić (10–12 %), a końcu strzelania w źdźbło (6–8 %). W fazie kłoszenia jest to 5-6 %, a w fazie dojrzałości mlecznej ziarna maksymalnie 4-5%.
Kukurydza stanowi dużą strukturę upraw strukturze zasiewów w Polsce. Nawożenie dolistne mocznikiem kukurydzy powinno być również wpisane w zabiegi ochrony. Stężenie mocznika dolistnie w kukurydzy powinno wynosić 6 % i być przeprowadzane od fazy 3 liści.
Nawożenie dolistne mocznikiem rzepaku również jest korzystne pod warunkiem zachowania odpowiedniego stężenia. W rzepaku mocznik dolistnie można stosować do fazy zielonego pąka. Optymalna dawka mocznika podanego dolistnie w rzepaku wynosi 12 %.
Kolejną rośliną która bardzo dobrze reaguje na mocznik dolistnie to jabłoń i grusza. Zabieg nawożenia dolistnego mocznikiem jabłoni i grusz przeprowadzony przed okresem kwitnienia ma polepszyć zawiązywanie owoców. Ze względu na wrażliwość liści na poparzenia przez mocznik dawki mocznika dolistnie w jabłoni i gruszy są niskie i wynoszą odpowiednio: 3 kg/ha dla jabłoni oraz 2 kg/ha dla gruszy. Natomiast po okresie kwitnienia, dawki mocznika mogą wynosić 3-4 kg/ha dla gruszy i 5 kg/ha dla jabłoni. W tym okresie nawożenie dolistne mocznikiem jabłoni i gruszy może zostać zwiększone, ze względu na dużo większą powierzchnie liści na roślinie oraz na dużo większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze w okresie wzrostu owoców.
W nawożeniu dolistnym mocznikiem buraka cukrowego powinniśmy stosować stężenie 6 %, a zabiegi należy przeprowadzić należy od fazy 3-4 liści do zwarcia międzyrzędzi.
Nawożenie dolistne mocznikiem pomidorów powinno być ostrożne. W uprawie tej rośliny mocznik powinien mieć stężenie 0,5-1 %. Należy przestrzegać tej dawki, aby nie uszkodzić roślin.
W uprawie warzyw korzeniowych takich jak marchew, pietruszka czy seler również do zabiegów nawożenia dolistnego możemy włączyć mocznik. Nawożenie dolistne mocznikiem marchwi, pietruszce i selerze należy przeprowadzić przy stężeniu 2-3 % mocznika. Faza, w której zastosowanie dolistnego nawożenia mocznikiem będzie najefektywniejszy to faza wzrostu wegetatywnego, w którym mamy odpowiednią powierzchnię liści. Zazwyczaj przypada to na okres czerwiec i lipiec.
Nawożenie dolistne mocznikiem w malinie, porzeczce i innych owocach miękkich można stosować w okresach niedoboru azotu. Stężenie mocznika stosowane dolistnie powinno wynosić 0,5%.

Jak stosować mocznik dolistnie

Nawożenie dolistne mocznikiem zbóż jak i dokarmianie dolistne mocznikiem warzyw i innych upraw należy dołączyć 5 % stężenie siarczanu magnezu który ograniczy ryzyko poparzenia roślin przez mocznik.
Przed przygotowaniem cieczy roboczej, do której dołączymy dokarmianie dolistne mocznikiem należy wcześniej odważyć dawkę mocznika, aby uzyskać zaplanowane stężenie. Opryskiwacz napełniamy wodą do 2/3 objętości i przy uruchomionym mieszadle dodajemy mocznik. Następnie należy dodać siarczan magnezu oraz pozostałe preparaty jeśli są zaplanowane. Dokarmianie dolistne mocznikiem powinno być przeprowadzone wieczorem, gdy nie ma wysokich temperatur mogących uszkodzić roślinę.
Jak już wymienialiśmy wcześniej nie wolno stosować dolistnego nawożenia mocznikiem zbóż, rzepaku i innych upraw w okresie kwitnienia.
Dolistne nawożenie mocznikiem jest popularne. Jednakże dużo lepsze korzyści dla rośliny zamiast stosowania mocznika dolistnie daje włączenie do zabiegów ochrony preparatów zawierających aminokwasy, np. Delfan Plus o zawartości 24 % aminokwasów. Dostarczając aminokwasy skracamy proces przetwarzania w roślinie azotu do aminokwasów, a następnie białek. Preparat ten bardzo dobrze regeneruje rośliny po stresie suszy i poprawia plon roślin. Jeśli zastanawiamy się jaki nawóz dolistny wybrać to Delfan Plus będzie idealnym i bezpiecznym rozwiązaniem w odżywieniu i biostymulacji roślin.
 
Powyższym tekstem próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie na temat dokarmiania mocznikiem? Ile mocznika dolistnie na pszenicę? Nawożenia dolistnego mocznikiem jabłoni? Oraz wielu innych pytań związanych z dolistnym nawożeniem mocznikiem.
 
Życzymy powodzenia w uprawie!