Spis treści
Roślina do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebuje odpowiednią ilość składników pokarmowych, które znajdują się w kompleksie glebowym. Zapewnić to można na dwa sposoby. Nawożenie doglebowe przy użyciu nawozów naturalnych i sztucznych, które są podstawową formą zapewnienia roślinom składników potrzebnych w procesach wzrostu. Drugim rodzajem nawożenia jest nawożenie dolistne, które powala wspomóc proces nawożenia. W tym artykule postaramy się wyjaśnić co to jest nawożenie dolistne. Podpowiemy co to nawozy dolistne, jak stosować nawozy dolistne oraz kiedy stosować nawozy dolistne.
Nawozy dolistne - co to jest?
Rozpoczynając musimy odpowiedzieć sobie na pytanie nawozy dolistne co to jest? Nawozy dolistne są to produkty zawierające niezbędne składniki pokarmowe dla roślin potrzebne dla jej rozwoju, które roślina może pobrać przez nadziemne części, np. włośniki, warstwa woskowa liści. Nawozy dolistne zastosowanie mogą mieć różne, np. uniwersalne takie jak Nutricomplex 18-18-18. W sprzedaży są również nawozy dolistne wspomagające rozwój systemu korzeniowego, takie jak: Nutricomplex 13-40-13, Intake, Turbo root. Są również takie poprawiające kwitnienie MC Set, Phylgreen Mira. Obecne na rynku są także nawozy mające na celu poprawienie parametrów jakościowych plonu zawierające np. potas: Nutricmoplex 7-12-40. Gdy wiemy co to jest nawóz dolistny, z łatwością odpowiemy sobie teraz na pytanie co to jest nawożenie dolistne? Nawożenie dolistne jest to zabieg mający na celu aplikacje nawozów dolistnych roślinom przy użyciu opryskiwaczy ręcznych, ciągnikowych i samojezdnych. Nawożenie dolistne jest bardzo pomocne w całym cyklu uprawy, gdyż możemy przeprowadzić je w różnych fazach rozwojowych roślin i dokarmić rośliny w różnymi kombinacjami składników pokarmowych dostosowanych do danej fazy BBCH, które w ogólnym rozrachunku mają nam zwiększyć potencjał plonowania i jakość plonu. Stosowanie nawozów dolistnych umożliwia dostarczenie niewielkiej ilości substancji, którą roślina szybko pobierze i będzie mogła prowadzić procesy fizjologiczne w prawidłowy sposób. O tym jak nawozić dolistnie przeczytacie w dalszej części artykułu.
Nawóz dolistny kiedy stosować?
Każdy z nas kto obserwuje swoje uprawy zastanawia się mając nawóz dolistny kiedy stosować? To kiedy stosować nawóz dolistny zależy od wielu czynników. Nawóz dolistny termin stosowania powinien mieć szczególnie w fazach krytycznych roślin, w których wiemy że rośliny zużywają najwięcej energii, a procesy w nich zachodzące warunkują plon, np. w przypadku pszenicy może być to faza liścia flagowego. Należy także kontrolować przebieg warunków pogodowych, ponieważ w przypadku wystąpienia niedoborów wody nawozy doglebowe nie będą w pełni pobierane przez roślinę, a to może zaburzyć jej funkcjonowanie rośliny. Nawożenie dolistne jest bardzo dobre w korygowaniu niedoborów widocznych na roślinach lub w przypadku pierwiastków trudno przemieszczających się w roślinach, np. wapń. Nawóz dolistny termin stosowania może łączyć się ze stosowaniem innych zabiegów ochrony roślin oszczędzając tym samym koszty zabiegów.
Nawożenie dolistne co ile?
Często szukamy informacji nawożenie dolistne co ile? Odpowiadając sobie na pytanie co ile nawożenie dolistne trzeba wziąć pod uwagę jaką roślinę chcemy dokarmić dolistnie, gdyż każdy gatunek, a nawet odmiana może potrzebować innej intensywności nawożenia dolistnego. To będzie warunkować jak nawozić dolistnie poszczególne uprawy. Nawożenie dolistne w uprawie zbóż może być przeprowadzone z odstępem kilku tygodni. Podobnie w uprawie warzyw nawożenie dolistne stosować co 14 dni. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku nawożenia dolistnego upraw sadowniczych, w których nawożenie dolistne co 7 dni jest normą, aby uzyskać wysokiej jakości towar.
Jak stosować nawozy dolistne?
Wiele razy jest tak że szukamy informacji nawozy dolistne jak stosować? Najważniejsze w stosowaniu nawozów dolistnych jest trzymanie się załączonej etykiety producenta oraz zalecanych dawek. Każdy nawóz dolistny ma określony skład i ma swój odpowiedni moment na włączenie go do programu nawożenia dolistnego. Jak już wcześniej wspominaliśmy nawóz dolistny zastosowanie może mieć łącznie z innymi pestycydami, jednak należy wcześniej przeprowadzić próbę zmieszania poszczególnych produktów w małym naczyniu.
Dawki nawozów dolistnych należy dobierać biorąc pod uwagę kondycję roślin oraz jej zapotrzebowanie w momencie aplikacji. Możemy w tym celu zmieszać kilka nawozów dolistnych aby efekt nawozu dolistnego był lepszy. Bardzo dobre rezultaty z łączenia nawozów widzimy w przypadku łączenia produktów Nutricmoplex+ Delfan Plus/ Megafol.
Bardzo ważne jest w nawożeniu dolistnym, aby nie mieszać nawozów potasowych z nawozami wapniowymi.
Często pojawia się pytanie: nawozy dolistne temperatura stosowania? Otóż temperatura stosowania nawozów dolistnych powinna wynosić powyżej 5 st. Celsjusza. Natomiast nie należy stosować nawozów dolistnych w temperaturze powietrza przekraczającej 27 st. Celsjusza. Nawozy dolistne są szkodliwe w takich warunkach dla roślin.
Istotnym pytaniem zadawanym przez producentów jest: czy stosować nawozy dolistne rano czy wieczorem? Ważne jest aby uniknąć stosowania nawozów podczas wysokiej temperatury i intensywnego nasłonecznienia. Zależy to również od gatunku uprawianej rośliny. Z praktyki producentów widoczne jest stosownie nawozów dolistnych wieczorem.
Często pojawia się pytanie o nawożenie dolistne ile przed deszczem? Należy pamiętać że nawożenie dolistne przed deszczem należy stosować 3-4 godziny przed spodziewanymi opadami.
Wśród nawozów dolistnym pojawił się ostatnio innowacyjny produkt odpowiadający na pytania producentów czy nawóz dolistny można stosować doglebowo? Mowa tutaj o produkcie Turbo Root, ten nawóz dolistny można stosować doglebowo solo lub łącznie z herbicydami doglebowymi. Jest on pobierany zarówno przez korzenie jak i części nadziemne roślin. Poprawia on wschody roślin, pomaga w szybkiej regeneracji po stresowych warunkach oraz wspomaga rozwój systemu korzeniowego. Zabieg w którym wykorzystujemy nawóz dolistny, a deszcz po nim występujący w aplikacji doglebowej produktu Turbo root jest korzystny, gdyż pozwoli na wpłukanie go do gleby i lepsze wykorzystanie przez roślinę.
Jak szybko działa nawóz dolistny?