płodozmian

Jakie warzywa należy sadzić obok siebie?

Problem, jakie warzywa należy sadzić obok siebie ma wielu z nas. Co sadzić obok siebie oraz jakich warzyw nie sadzić obok siebie przedstawiamy w tym artykule.

Planując sadzenie warzyw musimy pamiętać o wielu czynnikach wpływających na prawidłowy wzrost roślin podczas okresu wegetacji. Należy zwracać uwagę na utrzymanie gleby w dobrej kondycji, poprzez odpowiednią uprawę, wprowadzaniu nawozów zwiększających poziom próchnicy glebowej, np. Humistar. Gdy nie mamy dostępu do takich preparatów, możemy wprowadzać do gleby materie organiczną w postaci nawozów zielonych (żyto, facelia, peluszka), które siejemy po zbiorze rośliny głównej i przeorujemy na jesieni. Istotny jest również prawidłowy odczyn gleby, dzięki któremu roślina będzie miała dostęp do makro i mikroelementów niezbędnych do jej prawidłowego rozwoju, a nawozy które dostarczymy roślinie będą odpowiednio wykorzystane.

Płodozmian - czyli jakie warzywa sadzić po sobie

Bardzo ważnym elementem wpływającym na powodzenie w uprawie jest uwzględnienie, jakie warzywa sadzić po sobie, czyli utrzymanie odpowiedniego płodozmianu. Odpowiednie ustalenie co po czym siać ograniczymy ryzyko występowania chorób, szkodników oraz chwastów, które w znaczącym stopniu obniżają jakość i polon warzyw. Planując płodozmian na samym początku zaczynajmy od rośliny najbardziej wymagającej pod względem składników pokarmowych, uprawianej w pierwszym roku po oborniku. Należą do nich warzywa z rodzin kapustnych, psiankowatych, czy dyniowatych. W kolejnych latach po oborniku roślinami uprawianymi mogą być rośliny cebulowe, warzywa korzeniowe, sałaty oraz pozostałe warzywa. Bardzo ważnym elementem płodozmianu są rośliny strączkowe, które nie mają aż tak dużych wymagań pokarmowych, ale dzięki zdolności do wiązania azotu z powietrza, zostawiają bogate w azot stanowisko, dzięki czemu są bardzo dobrym przedplonem dla roślin o bardzo dużych wymaganiach pokarmowych, np. ziemniak, brokuł lub marchew. Podamy kilka przykładów, jakie warzywa siać lub sadzić po sobie, pamiętając że pod najbardziej wymagające warzywa należy wprowadzić nawożenie obornikiem:

  • Po ziemniakach możemy posadzić cebule, pory. Natomiast po cebuli posiejmy fasolę, która użyźni glebę

  • Po fasoli możemy sadzić warzywa kapustne. Z kolei po kapustnych możemy posiać marchew, pietruszkę, burak ćwikłowy

Dobre sąsiedztwo warzyw- co po czym siać w ogrodzie

Zdarza się tak, że powierzchnia do uprawy warzyw na działce jest ograniczona, wtedy zastanawiamy się: jakie warzywa sadzić obok siebie lub co koło czego siać w naszym ogrodzie na grządce tak, aby rośliny mogły rozwijać się prawidłowo. Sadząc rośliny obok siebie musimy uwzględnić długość okresu wegetacji, pokroju rośliny, system korzeniowy oraz rodziny, do której należą gatunki warzyw. Wśród roślin zaobserwowano, że sadzenie obok siebie poszczególnych gatunków warzyw wpływa korzystnie na ich wzrost i zdrowotność, a zastanawianie się co koło czego siać lub sadzić jest bardzo istotne. W ten sposób ograniczmy stosowanie chemicznych środków ochrony roślin. Określa się to mianem dobrego sąsiedztwa warzyw oraz jest charakterystyczne dla uprawy współrzędnej na działce. Układając dobre sąsiedztwo warzyw, wybierajmy rośliny pod względem podobnych wymagań pokarmowych i wodnych, ale również pod względem systemu korzeniowego, ponieważ konkurencja o wodę i składniki pokarmowe będzie wtedy zminimalizowana. Należy sadzić warzywa o głębokim systemie korzeniowym z roślinami o płytko korzeniącymi się. Podamy kilka przykładów jakie warzywa można sadzić obok siebie na działce, aby ich sąsiedztwo na grządce przynosiło korzyści.

Jednym z najlepszych przykładów dobrego sąsiedztwa na działce jest uprawa warzyw w sąsiedztwie czosnku. Jego obecność odstrasza mszyce, których populacje znacznie ograniczają rozwój roślin, a także są wektorem wielu wirusów roślin. Ogranicza również występowanie nicieni glebowych, które porażając system korzeniowy roślin obniżają jakość i wielkość plonu. Czosnek w ogrodzie również wykazuje pozytywny wpływ rosnąc w sąsiedztwie pomidorów i drzew owocowych. Czosnek odstrasza również gryzonie obgryzające pnie drzew. Roślina ta ogranicza również występowanie chorób takich, jak szara pleśń.

Uprawa marchwi w sąsiedztwie cebuli przyczynia się do odstraszenia groźnego szkodnika marchwi, jakim jest połyśnica marchwianka. Związane jest to z intensywnym zapachem cebuli. Kolejnym przykładem obrazującym korzyści z uprawy współrzędnej na działce to sąsiedztwo bazylia w towarzystwie ogórka. W ten sposób ograniczymy występowanie mączniaka rzekomego, który poraża ogórka. Bazylia ponadto wykazuje wielkie korzyści w sąsiedztwie upraw pomidora. Ma działanie repelentne w stosunku do szkodników żerujących na pomidorze, takich jak przędziorki, mszyce i mączlik. Dobrym sąsiadem dla warzyw kapustnych jest koper. W uprawie współrzędnej z tymi roślinami ogranicza występowanie bielinka kapustnika.

jakie warzywa sadzić obok siebie

Jakich warzyw nie sadzić obok siebie

Nieodpowiednie sąsiedztwo warzyw na grządce może przyczynić się do spowolnienia rozwoju lub całkowitego zahamowania warzyw rosnących w sąsiedztwie. Nie należy sadzić obok siebie roślin z tej samej rodziny. Zarówno w płodozmianie uprawa roślin z tej samej rodziny niesie ze sobą ryzyko większego porażenia roślin przez choroby i szkodniki, podobnie uprawa tych roślin w sąsiedztwie może zwiększyć nasilenie wystąpienia chorób, będących żywicielami tych warzyw. Nie należy również sadzić roślin w sąsiedztwie, które będą konkurowały ze sobą o światło, przez co wzrost jednego z gatunków zostanie zahamowany.

Bardzo dobrym przykładem, jakich warzyw nie należy sadzić obok siebie są pomidory i ziemniaki. Posadzenie ich w sąsiedztwie zwiększa ryzyko porażenia tych chorób zarazą ziemniaka. Unikać należy również wspólnego sadzenia papryki, pomidora i ogórka ze względu na występowanie chorób i szkodników, których są wspólnymi żywicielami.

Planując sadzenie warzyw należy również unikać sadzenia pomidorów z kapustą i rzodkiewką, ponieważ ich wspólne sąsiedztwo może opóźnić kwitnienie pomidorów oraz negatywnie wpłynąć na dojrzewanie owoców.

Wybierając stanowisko do uprawy warzyw, ustalając płodozmian, dobre sąsiedztwo, a także to jakich warzyw nie sadzić obok siebie musimy, zagwarantujemy powodzenie w uprawie. Należy także pamiętać, że powodzenie uprawy zależy również od zdrowych, wysokiej jakości nasion warzyw, które znajdziecie Państwo w naszym sklepie internetowym oraz lokalnie w sklepie w Lublinie.