Spis treści
Polska należy do wiodących producentów malin na świecie. Zarówno produkcja z przeznaczeniem na świeży rynek jak i do przetwórstwa jest bardzo rozwinięta w naszym kraju. Największym rejonem uprawy maliny w Polsce jest Lubelszczyzna.
Odmiany malin, które uprawiane są przez producentów potoczne można podzielić na letnie oraz jesienne. Letnie odmiany malin to takie, które owocują na pędach dwuletnich. Wymagają one zastosowania podpór i drutów do prawidłowego prowadzenia plantacji. Owocują one od czerwca do sierpnia.
Jesienne odmiany malin owocują na pędach jednorocznych i są koszone na jesieni. Mogą być również pozostawione do wiosny i wydadzą wtedy owoce już w maju. Praca przy nich nie jest tak wymagająca, gdyż nie wymagają podpór oraz zbiór można wykonać przy użyciu specjalistycznych kombajnów.
Maliny uprawa nawożenie należy się do tego dobrze przygotować, aby osiągnąć zadowalające plony. W naszym artykule postaramy się przybliżyć kwestię nawożenia malin. Nawożenie malin owocujących na pędach dwuletnich i jednorocznych jest zbliżone i w poniższym artykule przedstawimy czym i kiedy nawozić maliny, jaki obornik pod maliny, jaki nawóz do malin wybrać oraz jaka odżywka do malin będzie najlepsza.
Czym nawozić maliny?
Maliny to gatunek, w który jest wrażliwy na to jaki nawóz do malin zastosujemy. Nawożenie malin powinno być poprzedzone wykonaniem analizy gleby, które pokaże nam jakich pierwiastków nam brakuje, jakie jest odczyn gleby oraz jaki nawóz do malin zastosować. Przed założeniem plantacji malin polecane jest nawożenie malin obornikiem. Możemy zastosować nawożenie malin obornikiem granulowanym
(np. nawożenie malin obornikiem kurzym) lub zwykłym. Przed założeniem plantacji jest najlepszy moment kiedy stosujemy obornik pod maliny, pozwoli to na wprowadzenie materii organicznej do gleby. Obornik to naturalny nawóz do malin. Torf pod maliny stosowany jest głównie przez producentów hobbystycznych w celu poprawienia struktury gleby. Na plantacjach towarowych z reguły się tego nie stosuje. Oprócz nawożenia malin obornikiem należy również zastosować nawozy sztuczne. O to czym nawozić maliny, odpowiedź dadzą nam wyniki badań gleby. Nasadzenia malin przeprowadzane są na jesieni dlatego nawożenie malin na jesieni ma na celu uzupełnienie przede wszystkim fosforu oraz potasu. Nawóz jesienny do malin powinien w swoim składzie mieć właśnie takie pierwiastki. Nawożenie malin należy przeprowadzić nawozami o niskiej zawartości chlorków, gdyż jest to roślina wykazująca wrażliwość na te składniki. Polifoska pod maliny może być stosowana w przypadku jeśli jest to Polifoska Start.
Kiedy nawozić maliny
Jest kilka terminów kiedy nawozimy maliny. Nawożenie malin jesienią jak już wcześniej wspomniano należy przeprowadzić pod kątem uzupełnienia fosforu, potasu, uregulowanie poziomu pH. Należy unikać na jesieni stosowania azotu, gdyż nawożenie malin jesienią tym pierwiastkiem może przyczynić się do słabego przezimowania roślin. Jaki nawóz pod maliny na jesieni polecany przez doradców to np. siarczan potasu, superfosfat oraz różnego rodzaju wapna magnezowe, kreda,wapno z kwasami humusowymi.
Nawożenie malin na wiosnę jest dużo bardziej rozbudowane i zależy od fazy rozwojowej, w jakiej znajduje się roślina. Jest to czas kiedy nawozić maliny jesienne i letnie jest konieczne do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Nawóz pod maliny na wiosnę to przede wszystkim nawozy bezchlorkowe NPK. Nawożenie malin kiedy jest już możliwe można rozpocząć od zastosowania nawożenia uzupełniającego np. Blaukorn lub Novatec o spowolnionym uwalnianiu składników odżywczych, w tempie uzależnionym od przebiegu tempa wegetacji uwarunkowanego temperaturą i wilgotnością. Maliny nawożenie w dalszym etapie wegetacji należy przeprowadzić przy użyciu nawozów azotowych. Kiedy nawozimy maliny azotem? To zależy od uprawianych malin. Nawożenie malin na wiosnę odmian jesiennych można przeprowadzić przy wykorzystaniu np. saletry wapniowej, saletrzaku, rzadziej saletry amonowej. Malina nawożenie azotowe wykorzysta do zbudowania masy wegetatywnej. Kolejnym etapem kiedy nawozimy maliny po tym jak już zastosujemy nawóz pod maliny na wiosnę jest etap przed kwitnieniem malin. Nawożenie malin na tym etapie to uzupełnienie azotu, wapnia, boru. Czym podsypać maliny przed i w trakcie kwitnienia? Takie nawozy pod maliny to saletra wapniowa lub saletra wapniowa z borem.
Nawożenie malin letnich wymaga nieco innego nawożenia. Letnie maliny nawożenie wiosenne należy rozpocząć od nawozów NPK wcześniej już wymienionych. Natomiast maliny letnie nie wymagają już tak dużego nawożenia azotowego wiosną. Po tym jak zastosujemy nawóz pod maliny wiosną, należy na etapie okołokwitnieniowym zastosować saletrę wapniową najlepiej rozłożona na dwie niższe dawki, zamiast jednej.
Jaki obornik pod maliny
Obornik pod plantację malin to cenne źródło materii organicznej poprawiające strukturę gleby.
Nawóz do malin na wiosnę. Jak nawozić maliny obornikiem to przede wszystkim przed założeniem plantacji, Jest to najlepszy czas kiedy obornik pod maliny będzie najlepiej wykorzystany, a składniki w nim zawarte zostaną wprowadzone do profilu glebowego. Nawożenie malin obornikiem kurzym może być jedną z opcji do wykorzystania
Jak nawozić maliny
Nawożenie malin oprócz tego czym podsypać maliny przy pomocy nawozów posypowych powinno się również opierać o tym czym zasilić maliny przy użyciu odżywek dolistnych na maliny. Nawożenie malin dolistnie jest również ważne jak nawóz do malin na wiosnę lub nawóz jesienny do malin posypowy. Nasze doświadczenie w nawożeniu dolistnym z wykorzystaniem nawozów dolistnych dostępnych w naszej ofercie może pomóc roślinom w prawidłowym wzroście do wydania bardzo dobrych plonów o wysokiej jakości.
Po wyborze jaki nawóz pod maliny na wiosnę i jego aplikacji należy przejść do robienia zabiegów dolistnych. Na początku wegetacji można zastosować produkty humusowe w celu pobudzenia i rozbudowania systemu korzeniowego, np. Humistar. Nawożenie dolistne należy rozpocząć w momencie rozwoju liści. Do takich zabiegów można użyć nawozy NPK rozpuszczalne takie jak Plantafol, Nutricomplex, w dawce 3kg/ha, połączonych z aminokwasami Delfan Plus lub Megafol. Zabiegi te można stosować naprzemiennie z mieszaniną Magnitech w dawce 4-5l/ha, połączonego z Phylgreen Kuma 1-2l/ha, będącego jednym z najsilniejszych antystresowych biostymulatorów na rynku. W okresie kwitnienia warto skupić się oprócz stosowania saletry wapniowej posypowo, także na dolistnym nawożeniu pod kątem poprawienia kwitnienia i zawiązywania owoców. Maliny nawożenie powinno być oparte o bor, molibden, fosfor. Polecamy w tym okresie Phylgreen Mira, MC Set w dawce 2-3 litry. Należy wykonać przynajmniej 2 zabiegi: Przed kwitnieniem i w trakcie kwitnienia. Podczas zawiązywania owoców w celu poprawy ich jakości i wielkości należy stawiać na potas, wapń oraz aminokwasy. Poprawiają one twardość i wielkość owoców, zawartość cukrów, co jest istotne szczególnie przy produkcji na świeży rynek, gdzie konsumenci poszukują jakości i wyróżniających się walorów smakowych owoców. Na etapie tworzenia i dojrzewania owoców możemy podać Calitech lub Calbit C, które dostarczą do rośliny wapń, wpływający na twardość owoców. Ściany komórkowe owoców będą twardsze, przez co z owoców podczas transportu nie będzie lał się sok. Można naprzemiennie stosować nawozy potasowe Nutricomplex 7-12-40, do lepszego wybarwiania się owoców malin. Innowacyjnym produktem w uprawie malin jest Biimore, który stymuluje roślinę do zwiększenia podziałów komórkowych, a co za tym idzie powiększenia się owoców i poprawienia się ich wielkości. Stosuje się go w niskich dawkach 50-100 ml/ha. Można go stosować już pod koniec kwitnienia.