Jak i kiedy sadzić pomidory do gruntu, pod folię i w szklarni?

Pomidor to popularne i lubiane warzywo. Jednak uprawa tej rośliny nie należy do najprostszych, ponieważ pomidor wykazuje wysokie wymagania uprawowe. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane przez Państwa pytania. Między innymi ,,rozwiejemy’’ wątpliwości jak powinno się odbywać sadzenie pomidorów z nasion, co ile sadzić pomidory, kiedy sadzi się pomidory, gdzie sadzić pomidory, jak powinno odbywać się sadzenie pomidorów w tunelu?

Przyjrzyjmy się bliżej tej roślinie z rodziny psiankowatych ( Solanaceae ). Podobnie jak papryka, oberżyna i ziemniak jest to roślina jednoroczna, o dłuższym okresie wegetacji. Mówi się, że owoce pomidora spożywać można kiedy osiągną dojrzałość fizjologiczną. Ze względu na swoje pochodzenie – klimat ciepły – najlepiej jest wybierać stanowiska słoneczne, ponieważ są to rośliny ciepłolubne. Wymagają one dużego nasłonecznienia, ale za to nie potrzebują do właściwego rozwoju znacznej ilości wody. Sadzenie i uprawa pomidorów gruntowych kończy się sukcesem, kiedy gleby są ciepłe, przewiewne i utrzymane w dobrej kulturze, a także zawierają wiele składników pokarmowych. Gdy sadzimy pomidory należy odpowiedzieć na kolejne pytania jak sadzić pomidory z nasion, kiedy sadzić pomidory na rozsadę, w jakiej odległości sadzić pomidory, jak sadzić pomidory do gruntu, kiedy sadzić pomidory do tunelu, kiedy wysadzać pomidory. W naszym artykule postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania.

 

Kiedy sadzić pomidory

W polskim klimacie, najpopularniejsza jest uprawa pomidorów z rozsady. Sadzenie bezpośrednio w gruncie, ze względu na ciepłolubne wymagania pomidora jest utrudniona. Pomidora można uprawiać bez osłon, ale tylko w sezonie bezmroźnym. Czyli kiedy właściwie sadzić pomidory z nasion? Stosuje się uprawę od 15 maja do końca września. Ze względu na swój okres wegetacji od 105 do 130 dni, pomidora uprawiać należy z rozsady, pochodzącej spod osłon.

Sadzenie pomidorów z rozsady należy rozpocząć od jej przygotowania, etap ten trwa od 50 do 60 dni. Jeśli nasiona są zaprawiane należy wysiać je do podłoża odkażonego i parowanego.

Jak sadzić pomidory z nasion w rozsadzie? Jeśli jest to uprawa polowa należy tego dokonać na przełomie marca i kwietnia w skrzynkach. Jeśli temperatura waha się pomiędzy 18, a 20 stopni wschody pojawiać powinny się po około 6 dniach. Kiedy liścienie się rozwiną i widoczny będzie liść, siewki należy przepikować do większych doniczek o średnicy od 8 do 10 centymetrów. Inaczej sytuacja wygląda kiedy mamy uprawę w tunelu, należy odpowiedzieć na pytanie jak powinno sadzić się pomidory w tunelu?

Sadzenie rozsady pomidorów w tunelu foliowym dyktuje następującą kolejność, na początku wysiewa się nasiona do skrzynek, następnie siewki należy przepikować bezpośrednio do gruntu i tutaj powstaje pytanie co ile najlepiej sadzić pomidory w tunelu? Sprawdzony rozstaw to 10 na 10 centymetrów, w zalecanym systemie zagonowym. Istnieje też drugi sposób który mówi jak sadzić pomidory w tunelu foliowym. Należy bezpośrednio w tunelu wysiać nasiona w rzędach co 10 centymetrów, a w rzędzie co 3 centymetry.

A kiedy powinno sadzić się pomidory w tunelu jeśli rozsada ma być gotowa do sadzenia około 15 maja?

Sadzenie nasion pomidorów najlepiej zaplanować między 25 marca, a 5 kwietnia. Rozsada powinna być odpowiednio wypielęgnowana, należy utrzymywać odpowiednią temperaturę, podlewać rośliny wodą, która będzie podgrzana, delikatnie wietrzyć, zapewniać wystarczającą ilość światła i dokarmiać na przykład roztworem saletry.

Kiedy chcielibyśmy już wysadzać pomidory do gruntu należy rośliny poddać procesowi zahartowania. Proces powinien trwać około tygodnia i w tym czasie powinno ograniczyć się ilość wody dostarczanej roślinom oraz wystawić je na bardziej intensywne wietrzenie. Kiedy zdecydujemy się sadzić pomidory do gruntu z rozsady, która produkowana była dotychczas w tunelu, należy naciąć glebę pomiędzy każdą z roślin dzięki czemu system korzeniowy zostaje przecięty i mogą wyrastać nowe korzenie, które przerastają bryłę gleby. W ten sposób pomidory w gruncie lepiej się przyjmują. Oznaką, która świadczy o tym kiedy się sadzi pomidory na pole jest właściwy pokrój rośliny, który powinien być krępy, liście gęsto ułożone o krótkich ogonkach liściowych. Według obowiązującej polskiej normy, wysokość doniczkowanej rozsady powinna wahać się między 15, a 30 centymetrów, o 5 do 8 rozwiniętych liściach. Różnice widoczne są w przypadku rozsady rwanej ( niedoniczkowanej ), kiedy pomidory są gotowe do wysadzenia do gruntu wysokość może wynosić od 15 do 30 centymetrów, mieć od 4 do 7 liści, o średnicy łodygi od 4 do 6 milimetrów.

Wybierając dzień na sadzenie pomidorów do gruntu należy pamiętać, że wysadzanie pomidorów do gruntu powinno odbywać się w dni o wysokim zachmurzeniu lub w trakcie dni słonecznych, ale popołudniami lub wieczorami.

Jak sadzić sadzonki pomidorów?

Sadzenie sadzonek pomidorów należy rozpocząć od podlania rozsady, np. Turborootem Te zabiegi mają na celu wzmocnienie rośliny i posadzenie sadzonki razem z bryłą korzeniową do gruntu. Jest to bardzo istotne ponieważ pomidory, których sadzenie nastąpiło z rozsady bez bryły korzeniowej przyjmuje się na polu znacznie gorzej i dają mniejszy plon. Kiedy jesteśmy gotowi na sadzenie pomidorów w gruncie, ważne jest by wiedzieć:

Jak głęboko sadzić pomidory.

Rośliny posadzone powinny być w taki sposób by pierwsze liście znajdowały się tuż nad powierzchnią ziemi. Aby ich warunki wilgotnościowe były korzystne dla rośliny, konieczne jest po wysadzeniu obfite podlanie i obsypanie glebą wybraną. Dodatkowo kiedy wzrost rośliny będzie już bardziej znaczący, niektóre odmiany pomidorów będą wymagać palikowania.

Jaka ziemia pod pomidory?

Ziemia pod pomidory powinna być żyzna. Najkorzystniejszy odczyn wpływający pozytywnie na uprawę to lekko kwaśny, ale również lekko zasadowy. Coraz popularniejsze stało się uprawianie pomidorów na glebie ściółkowanej folią lub w tunelach o niskiej wysokości. Przy takich zabiegach zbiory przyspieszone są nawet o 20 procent i gotowe są do zbioru nawet o 10 dni.

W jakich odstępach sadzić pomidory ?

Zajmując się uprawą pomidorów zadajemy sobie pytanie jak gęsto sadzić pomidory w gruncie? Wszystko zależy od sposobu uprawy oraz cech jakie wykazuje wybrana odmiana pomidora. Im większa gęstość sadzenia, tym większy plon z danej powierzchni, ale z rośliny już plon jest w takim przypadku niższy. Ponadto produkcja w takim przypadku większego zagęszczenia roślin jest wyższa. Z reguły w wcześniejsze odmiany powinny być sadzone 80 x 40 lub 50 centymetrów, a późniejsze w rozstawie 80 – 100 x 50 – 80 centymetrów lub 80 na 80 centymetrów. A na zagonach można posadzić dwa rzędy.

Jakie nasiona pomidora wybrać

Nie moglibyśmy się obyć w uprawie pomidorów bez wyboru odmiany nasion, które zakupimy. Na rynku dostępnych istnieje szeroki wybór nasion, wszystko zależy od preferencji klienta, ponieważ uwarunkowania genetyczne występują we wszystkich konfiguracjach. Istnieje główna i podstawowa kategoryzacja na pomidory pod osłonami i do gruntu.

Pomidory przeznaczone pod osłony. Tutaj polecana jest firma Hazera, która szczyci się osiągnięciami szczególnie w dziedzinie pomidorów i pomidorów malinowych. Pomidory oferowane są również przez firmę Bejo, Syngenta, Seminis i Vilmorin. Odmiany oferowane przez producentów konkurują ze sobą wyrównaniem, fizjologią, np. bez zielonej piętki, o niskim prawdopodobieństwie wystąpienia suchej zgnilizny. Przykładami odmian, które można rekomendować przy uprawie pomidora szklarniowego jest pomidor Framboo, Vaquero, VP1, VP2, Cornabel, Jangcy, Belladona, Zadurella, Lancelot, Zeplin, Tamaris, Delfine, Brooklyn, czy Boderine. I tak można byłoby wymieniać długo poszerzając listę o kolejne odmiany.

Przejdźmy zatem do pomidorów gruntowych. Przykładami pomidorów do polowej uprawy jest odmiana Alican, Galilea i Calista firmy Hazera. Kolejne sprawdzone odmiany innych producentów to np. pomidor Dyno, C317, Pegaso lub Pietrarossa. W przytoczonych przykładach istnieje kolejny podział na odmiany bardzo wczesne, czyli te których długość wegetacji wynosi od 95 do 105 dni, średniowczesne i pomidory późne o długości wegetacji powyżej 130 dni. Uwzględniając natomiast walory estetyczne i smakowe to w Polsce największą popularnością cieszą się pomidory malinowe, jak np. pomidor Hapynet.

Zważając na pokrój rośliny pomidora, wyróżniamy kilka kolejnych grup jak samokończące, sztywnogłowe, wiotkołodygowe, malinowe i czekoladowe.

Zachęcamy do wizyty w naszym sklepie lub na stronie sklepu internetowego i przyjrzeniu się bliżej naszej szerokiej ofercie.